قیمت جک و قالب (1)

درباره اسکافلد (داربست) چه می دانید؟

برای این که افراد و کارگان بتوانند تا در ارتفاعی بالاتر از سطح زمین کار کنند و به ساخت و ساز و یا تعمیرات بپردازند بایستی تا از ابزاری مناسب بهره جویند. این ابزار داربست است که در انواع مختلف برای کاربری ها یمتفاوت طراحی شده است. یکی از انواع این داربست ها، داربست مثلثی و یا اسکافلد است.

داربست چیست، کاربرد ان چیست و نصب ان چگونه است؟ این ها سوالاتی است که مطمئنا شما هم با شنیدن نام اسکافلد به ذهنتان میرسد. پس با میخکوب همراه باشید تا در پایان این مقاله پاسخ تمامی سوالاتتان را در این خصوص گرفته باشید.

داربست مثلثی چیست؟

داربست مثلثی یا اسکافلد (که کلمه ای انگلیسی است و به معنای داربست است) به دلیل شکل ظاهری خود این نام را گرفته است. این داربست که بسیار مقرون به صرفه بوده و از داربست های موقت به شمار میرود به دلیل سرعت در ساخت و هم چنین مقاومت بالای خود در برابر فشار عموما برای ساخت پل ا مورد استفاده قرار میگیرد.

قالب بتن (1)

این داربست ها نیاز دارند تا بر روی زمین سفت کار شوند. اگر زمین از استحکام لازم برخوردار نباشد پس از پی ریزی و نصب داربست مشاهده خواهید کرد که داربست ها درون زمین فرو میروند. این داربست ها را میتوانید خریداری و یا کرایه کنید.

برای آگاهی از قیمت جک و قالب روی این لینک کلیک کنید.

کاربرد داربست اسکافلد:

  • کار در ارتفاعات بسیار بالا که قابل دسترسی نیستند
  • برای ساخت سقف های بزرگ با وزن بسیار بالا
  • برای کفراژبندی دال های بتنی

مزایای داربست اسکافلد:

  • نحوه ی اتصال اجزای داربست

اجزای این داربست به گونه ای طراحی شده اند که برای اتصال ان ها نیاز به اچارهای سنگین و متنوع نیست. هم چنین نیازی به حضور افراد ماهر و با تجربه برای نصب این داربست نیست.

  • برای حمل و نقل این داربست نیاز به باربری های بزرگ نیست.
  • سرعت نصب و جداسازی این داربست بسیار بالا است.

قالب بتن (2)

اجزای تشکیل دهنده ی داربست اسکافلد:

  • صفحه کفی
  • پیچ تنظیم
  • میل مهار افقی و مایل
  • پین های داربست

ویزگی های اجزای داربست اسکافلد:

داربست های اسکافلد از لوله هایی بدون درز در ابعاد ۵ و ۳٫۸ ساخته و برش داده میشوند سپس در فرم های مخصوص به یکدیگر جوش داده میشوند. این لوله ها همانطور که گفتیم نباید هیچگونه درزی داشته باشند چرا که با وجود درز استحکام این لوله ها پایین می اید و موقع بتن ریزی موجب ایجاد خسارت میگردد.

لوله های ساخته شده برای این داربست باید در اندازه های استاندارد خود باشند تا در زمان اتصال به یکدیگر دچار خم شدگی و یا شکست نگردند. این داربست در ابعاد مختلف  ۱۲۰ در ۵۰، ۱۰۰ در ۷۵ و ۱۲۰ در ۱۲۰ تولید میشود.

داربست اسکافلد در اندازه و فرم های مختلف سر هم بندی میشود و به هم جوش میخورد. نحوه ی اتصال لوله های داربست موجب تغییر در میزان تحمل باربری داربست میشود به گونه ای که حتی ممکن است تحمل این داربست را به ۱۴ تن افزایش دهد.

نحوه ی اتصال اجزای داربست اسکافلد:

زمانیکه که افراد (حتی کارگان ساده بدون اموزش دیدن میتوانند این داربست را بر پا کنند) میخواهند داربست اسکافلد را بر پا کنند باید دقت داشته باشند که سطح زمین زیر این داربست استحکام کافی را داشته باشد تا داربست بتواند وزن مورد نظر را تحمل کند در غیر اینصورت داربست در زمین فرو خواهد رفت.

زمانی که داربست میخواهد روی زمین محکم شود باید زمین تراز باشد. یعنی تا حد امکان تراز بودن زمین دقیق باشد چرا که اندک ناترازی زمین موجب اختلاف های زیاد در ارتفاع میشود. برای تنظیم کردن سقف میتوانید از سرجک های قابل رگلاژ استفاده کنید.

قیمت جک و قالب (2)

زمانی که داربست اسکافلد را نصب کردید در انتها سرهای این داربست را توسط لوله ها و بست ها به یکدیگر متصل کنید تا داربستی یکپارچه داشته باشید.

برای باز کردن داربست اسکافلد نیز نیازی به افراد ماهر ندارید. کارگران میتوانند به راحتی سرجک ها کمی باز کرده تا اسکافلد از قالب بتن جدا شود. سپس اقدام به برداشتن وسایل از داربست کرده و در نهایت اسکافلدها را جدا کنند.

قیمت داربست اسکافلد و عوامل تاثیرگذار بر ان:

قیمت هر داربستی که در بازار موجود است بستگی مستقیمی با ماده ی سازنده ی خود دارد. داربست مثلثی یا اسکافلد میتواند از مواد مختلفی ساخته شود. علاوه بر این لوله هایی که برای ساخت این داربست استفاده میشوند علاوه بر جنس میتوانند وزن های متفاوتی نیز داشته باشند که با بالا رفتن وزن این لوله ها بالطبع قیمت ان ها نیز بالا میرود. هم چنین اگر فرم مخصوصی برای داربست خود در نظر داشته باشید وزن باربری ان میتواند تا ۱۴ تن افزایش یابد که قیمت این داربست را بیشتر میکند.

 

افزودن یک دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *