مرروی بر دو خبر مهم خودرو در سال 96

مرروی بر دو خبر مهم خودرو در سال ۹۶

خودرو همیشه و همواره یکی از مهمترین موضوعاتی بوده است که درباره آن صحبت می شده است. خودروهای خارجی و قیمت های بالای آنها از یک طرف، از طرفی هم خودروهای صفر ایرانی که متاسفانه علی رغم قیمت نسبتا بالای خود کیفیت مناسبی نداشته و همچنان هم ندارند، موضوعی که حتی مجلس شورای اسلامی هم بر آن مهر تایید زد و اعلام کرد که خودروهای صفر ایرانی هر روز بی کیفیت تر از قبل می شوند!

در این بخش از اخبار صنعتی قصد داریم نگاهی بر صنعت خودروسازی بیندازیم و مرروی بر دو خبر مهم خودرو در سال ۹۶ داشته باشیم.

ممنوعیت واردات خودورهای کیا
ممنوعیت واردات خودورهای کیا

خبر اول مربوط به ممنوع شدن واردات اتومیبل های چند کمپانی مطرح خودروسازی به کشورمان است. چندی پیش لیست جدید خودروهایی که مجوز ثبت سفارش در سال ۹۶ را دارند در سایت ثبتارش اعلام شد که در لیست مذکور اسامی شرکت های واردکننده خودروهایی همچون کیا، اوپل، هوندا، اشکودا و سئات دیده نمی‌شود!

اما همچنان نام شرکت های واردکننده خودرو مانند ایرتویاتا، آرین موتور(میتسوبیشی)، مشترک ایران خودرو و پژو، الماس داران، نگین موتور، ایلیا موتور، آسان موتور(هیوندا)، جهان نوین(نیسان)، ستاره نیک آریا و ایرتویا دیده می شود. ظاهرا عامل اصلی کاهش لیست خودروهای مجاز به موضوعاتی مانند عدم رعایت شدن الزامات مدنظر سازمان‌های محیط زیست و سازمان ملی استاندارد باز می‌گردد.

خودورهای وارداتی
خودورهای وارداتی

خبر دوم مربوط به مهر تایید مجلس بر بی کیفیتی خودروهای صفر داخلی می شود. دو روز پیش بود که مجلس شورای اسلامی برای ساماندهی به اوضاع هوای کشور که هر روز با آلاینده‌های بیشتر و زیادتری روبه‌رو است، تصمیم به تصویب کردن لایحه هوای پاک گرفت تا شاید از آن راه مانع از ورود خودروهای بی‌کیفیت در خیابان‌های کشور شود.

در این لایحه مجلس مصوب کرد که دوره زمانی گارانتی خودروهای داخلی و خارجی باید حداقل ۴۰ هزار کیلومتر باشد و خودروسازان در طول این دوران باید کلیه قطعات، لوازم و تجهیزات مکانیکی، هشداردهنده و تعویضی متعلق به خودروها را که وظیفه کنترل نمودن انتشار آلاینده‌های خودرو را به‌عهده دارند مشمول ضمانت کامل قرار داده است و نسبت به اصلاحات لازمه، تعمیر‌، تنظیم و تعویض قطعه بصورت رایگان اقدامات لازم را انجام دهند.

خودروهای ایرانی
خودروهای ایرانی

امیدواریم که در آینده ای نه چندان دور شاهد شکوفا شدن عرصه تولید خودروی ملی ما بهترین کیفیت ها باشیم تا ما نیز بتوانیم جایگاهیدر خور شان نه تنها در بازار داخلی بلکه در بازار جهانی خودرو پیدا کنیم.

افزودن یک دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *