دلیل ترکیدن لاستیک ها در فصل تابستان

دلیل ترکیدن لاستیک ها در فصل تابستان

ترکیدن تایر اتومبیل به بینات یكسان دلبستگی دارد، اما چرا این اتفاق در فصل شتا شایع‌تر است و برای جلوگیری از آن، چه باید کرد؟شاید به كرات در حاشیه‌ی جاده‌های بزرگ و کوچک، تکه‌های جدا شده‌ی تایرهای سواری را دیده باشید. این مورد در صیف و زمستان بسیار محسوس است و به‌خصوص در بزرگراه‌های محل ها گرم کشور، حاشیه‌ی جاده به قبرستان تایر تحول می‌شود. فی الواقع بازه‌ی زمانی مشخص اواخر بهار تا شروع پائیز، در بین رانندگان (به‌خصوص کشنده‌های سنگین) به فصل «ترکیدن تایر» شهرت دارد. در ادامه در مطلب اخبار خودرو در مورد دلیل ترکیدن لاستیک ها در فصل تابستان بیشتر می گوییم.

دلیل ترکیدن لاستیک ها در فصل تابستان

در این زمان مشخص تایرها یکی از بخش‌های ماشین هستند که به مراقبت مازاد یدكی نیاز دارند. به‌طور ویژه، کم بودن باد تایر در این فصل در افزودن حرارت لاستیک و به‌دنبال آن ترکیدن کامل آن نقش بنیادی دارد. این مورد به‌خصوص در بزرگراه‌هایی که در جای ها نواحی گرمسیر قرار دارند، به دلیل حرارت بالای آسفالت بیشتر اتحاد می‌افتد. البته ترکیدن تایر به‌دلیل کم بودن باد آن در هر فصلی منتظره و غیرمترقبه است، اما ترکیب باد کم و گرمی زیاد بلای جان لاستیک خواهد شد.

در خلال رانندگی، بخش جانبی تایرها به‌طور مرتب در حال واکنش دادن به سطح آسفالت هستند که این حالت انعطاف‌پذیر حرارت قابل توجهی ابداع می‌کند. اگر باد تیر تنسیق باشد، حرارت تولیدشده در کم‌ترین حالت باقی می‌ماند و خطر ترکیدن لاستیک کم‌تر خواهد بود. اما اگر باد تایر کم‌تر از مقیاس مدل باشد، بخش جانبی آن باید بیشتر در حال خم و باز شدن و واکنش دادن به سطح آسفالت باشد که به‌طبع گرمی بیشتری احداث می‌شود. ترکیب این حالت با گرمای خورشید و آسفالت، منجر به ترکیدن تایر در حین حرکت و معمولاً در صورت ناهشیاری راننده، میل ماشین می‌شود.

شاید برای کسانی که هنوز این اتفاق را تجربه نکرده‌اند، ترکیدن تایر آن میزان تاآن زمان همین كه مهم به‌نظر نرسد اما در منطقه ها گرمسیری، ترکیدن تایر به دفعات باعث ابداع تصادفات شده است. برای مثال در آمریکا به‌طور حدوسط هر سال ۱۱ هزار وقوع اجماع تراضی به‌دلیل مشکلات تایرها ثبت می‌شود. فقط در سال ۲۰۱۶، مشکلات تایر سواری ۷۳۳ مصدوم در پی داشته است که حتماً تمام این موارد به‌دلیل صرفاً ترکیدن تایرها نیستند، اما به‌صورت کلی ترکیدن تایر نقش قابل توجهی در این تصادفات دارد. کارشناسان برای نهی و امر از ترکیدن تایر در فصل گرما، موردها زیر را وعظ می‌کنند

دلیل ترکیدن لاستیک ها در فصل تابستان

باد تایرها را بر اساس پایه وعظ شده‌ی خالق که معمولاً در دفترچه‌ی راهنمای موتور درج شده است، تنظیم کنید.در فصل گرما، باد تایرها را به‌طور منظم هر ماه یک‌بار بررسی کنید. معمولاً تایرها در هر ماه حدود یک PSI فشار از دست می‌دهند؛ با نقصان هر ۵.۵ سلسیوس دما، یک PSI باد تایر کمتر می‌شود.سعی کنید اسباب تشیص باد تایر به‌همراه داشته باشد. خرید یک کمپرسور قابل حمل نیز موعظه می‌شود.

معمولاً تایرهایی که در آستانه‌ی ترکیدن قرار دارند، باتوجه به تغییرات مجازی قابل تمییز هستند. پس از نظم باد تایر در صورتی که در قسمتی از آن تورم یا آسیب دیدگی واضح  وجود داشت، حدس ترکیدن آن بالا خواهد بود. برای چک کردن باد تایر، باید در زمانی که حداقل ۳ ساعت موتور پارک بوده است، مبادرت کرد. هنگامی که ماشین و تایر اصطلاحاً گرم باشند، باد تایرها به‌صورت دقیق در مایه نشان داده نمی‌شود.

كثرت از خودروهای جدید، به دستگاه تفوق وضعیت باد تایر و تقریر آگهی در صورت کاهش ۲۵ درصد از نمونه و غیراستاندارد میزان مجهز هستند. با این‌حال، نباید فقط به این قاعده تکیه کرد؛ در واقع معاینه تایر در زمانی که ۲۵ درصد باد آن کاهش داشته است، ایده‌ال نیست. بهتر است با معاینه مرتب فضا هوا محیط شرایط باد لاستیک‌ها از کاهش ۲۵ درصدی باد آن جلوگیری شود.

دلیل ترکیدن لاستیک ها در فصل تابستان

با تمام این تفاسیر، در صورت عز کردن تمام توصیه‌ها، همچنان ظن ترکیدن تایر در اثنا رانندگی وجود دارد. زمانی که این موافقت افتاد، در اولیه اقدام بی تفاوتی خود را حفظ کنید؛ مسئله تحكم را محکم نگه‌داشته و مسیر خمناك و راست حرکت اتومبیل را حفظ کنید. به‌هیچ‌وجه در این علل ترمزگیری نکنید؛ حقیقتاً تا زمانی که سرعت سواری به کمتر از ۴۰ کیلومتر بر ساعت نرسیده است، ترمزگیری خطر اعوجاج خودرو و مصایب ناگوار را ازدیاد می‌دهد. پس از کاهش سرعت خودرو، به‌آرامی به كنار جاده فرمان دهید.

همچنین شاید مطالب زیر مورد پسندتان باشد...

افزودن یک دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *