مهم ترین نکات ایمنی قبل از نصب داربست

مهم ترین نکات ایمنی قبل از نصب داربست

همانطوریكه الحال گفته شد ایجاد داربست های فلزی بمنظور دستیابی افراد به یك محیط ایمن جهت انجام كار صورت می گیرد كه تأمین كنشگر نیازهای روحی روانی افراد در ارتفاعات و پرتگاههای خطرناك بوده و به آنان اطمینان خاطر فراوانی جهت انجام كار خواهد داد. در ادامه در مطلب مهم ترین نکات ایمنی قبل از نصب داربست همراه باشید.

مهم ترین نکات ایمنی قبل از نصب داربست

بنابراین رعایت قوانین ایمنی در این حرفه به مراتب شدید تر از سایر حرفه ها بایستی صورت گیرد و كلیه افرادی كه مسئولیت اجرای داربست های فلزی را بعهده دارند بایستی بیش از همه اقشار با ایمنی و قوانین آن آشنا شوند و در نتیجه تخصص خود نیز مهارت كافی داشته باشند و از سالم ترین افراد از نظر جسمی و روانی انتخاب شوند.

تا از عهده انجام كار در ارتفاع به خوبی بر آیند. برای آشنائی بیشتر كلیه افرادیكه به هر طریق ممكن با این شغل حساس درگیر هستند مطالبی به شرح زیر و بصورت خلاصه درج گردیده كه بكار بستن آنها لازم و ضروری می باشد. برای نصب داربست می توانید به وب سایت زودبست مراجعه کنید.

قبل از حركت به نصب هر نوع داربست بررسی و مطالعه كلیه جوانب محدوده عملیات از هر نظر الزامیست . ایمنی كردن محیط كار از قبیل قطع جریان برق_ توقف ماشین آلات یا نصب كارت ایمنی روی تجهیزات.

تبادل نظر با مشتری یا متقاضی برای آشنائی با فعالیتی كه برای آن داربست نیاز است.انتخاب ابزار و وسایل سالم با توجه به نیاز تجهیزات هر داربست و نقل مكان حمل سفر آن به محل كار و به اندازه كافی. حمل لوله _ اتصالات و سایر تجهیزات توسط كامیون مخصوص كه دارای حداقل ۲۰/۶ متر طول محل بارگیری دارد .

نصب نوارهای هشداردهنده پیرامون بااطلاع عملیاتی و الصاق تابلوهای مخصوص داربست .بررسی سطوحی كه پایه داربست روی آن نصب خواهد شد و در صورت نرم یا شنی بودن آن از تخته های مقیاس در زیر كفشك استفاده شود . در سطوحی كه بتونی یا موزائیك وجود دارد كفشك كافیست .

مهم ترین نکات ایمنی قبل از نصب داربست

در سطحی كه چوبست از قطعات چوبی یا صفحات فلزی و در سطوح كاشی یا سرامیك از لاستیك و تخته استفاده گردداستفاده از تراز_ شاقول برای گونیا تهیه كردن امن ساختن بنای داربست .

فاصله اولین كلاف از سطح زمین یا كفشك دست كم ۳۰ سانتی متر و در گذرگاههای عابرین ۷۰/۲ مترفواصل بین پایه ها از یكدیگر در طول و عمق داربست به نوع آن بستگی دارد و از ۱۰/۱ تا ۹۰/۱ متر متغیر است اختلاف ارتفاع اشكوبه ها از یكدیگر (فاصله هر كلاف) وفق استاندارد m 80/1 = H جهت بالا رفتن صنعت محصول پله های به خصوص با استفاده از لوله های ۸۰ سانتی متری و رعایت عرض بین ۳۰ سانتی متری برای هر پله برای مداومت ارتفاع داربست در هر طبقه از تخته های استاندارد به ابعاد ۴ سانتی متر ضخامت و ۲۵ سانتی متر عرض و در طول های از ۱ متر تا حداكثر ۴ متر از نوع محكمترین و سالمترین چوب ها استفاده شود.

تخته ها با توجه به نوع داربست حتماً روی لوله افقی بالائی قرار گیرد زیرا مقاومت در این نقاط ۲ برابر است. مهلت درز دو سر تخته از تكیه گاه یا نشیمن (لوله های عمقی یا افقی نباید كمتر از ۲۰ سانتی متر به طرف بیرون باشد) در صورت استفاده مداوم از تخته ها آن ها را توسط بست فلزی یا لوله به داربست محكم كنید. (خطر واژگون شدن تخته)

از بكار بردن میخ به منظور تحكیم تخته های سطح كا جداً خودداری نمائیدجهت جلوگیری از انحراف یا سقوط داربست از لوله هایی كه به صورت ضربدری روی باردو نصب می شوند استفاده كنید زیرا این لوله ها كه بادگیر نامیده می شوند مقاومت داربست را زیاد خواهند كرد .

از انبار ارائه لوله _ بست و سایر قطعات اضافی روی سطوح كاری بدون حفاظ خودداری نمائید. پس از ایجاد سطح كار شایسته نسبت به ایجاد حفاظ ایمنی (حفاظ كمر و پا) با ارتفاع ۱۱۰ سانتی متر از سطح كار اقدام نمائید.

در داربست های عریض یا مرتفع در هر ۳۰ متر مربع از سطح اقدام به مهار داربست به تكیه گاه نمائید (داربست سبك) در داربست های سنگین در هر ۱۵ متر مربع داربست توسط مهاربند یا لنگر به دیواره یا ستون مرتبط خواهد شد

در محل هائیكه آلوده به روغن _ گیریس و چربی می باشند از خاك اره جهت جلوگیری از لیز خوردن استفاده نمائید .هرگز از تخته های آلوده به روغن بهره جویی نكنید مخصوصاً در اشكوبه ها مرنفع .جهت انتقال لوله به ارتفاع از بست فلزی كه به یكسر لوله متصل شده با استفاده از طناب، قرقره استفاده كنید.

مهم ترین نکات ایمنی قبل از نصب داربست

سایر اتفاق دهنده ها را توسط ظروف مخصوص و با تمتع و محرومیت از قرقره قلاب و طناب به بالا منتقل نمائید.از شوخی كردن با افراد دیگر در میقات كار واقعاً پرهیز كنید.

فقط از آچار ۲۲×۲۱ دو سر رینگ (كروم وانادیم)استاندارد استفاده كنید. در صورتیكه داربست در معابر عمومی قرار دارد از توری های حفاظتی در سر تا سر آن استفاده نمائید.برای ادامه پله در داربست از فاصله ۸/۲ متری از پله های حفاظ دار استفاده شود.

در داربست های گذرگاهی نصب حفاظ كمر و پا (هندریل) الزامیست. مهره های پیچ بست فلزی را تا حد مجاز سفت كنیدkg/cm 600 یا نیروی بازوی كارگر از هر نوع آچار دیگر یا اهرم برای سفت كردن مهره ها خودداری نمائید. رها كردن داربست های فلزی بصورت نیمه كاره خطر آفرین خواهد بود.

هنگام پیاده نمایش داربست قطعات باز شده را از رفعت پرتاب نكنید. كلیه قطعات باز شده داربست توسط طناب و قرقره قلاب به پائینی منتقل شوند. باز كردن داربست از بالا ترین نقطه جائی كه كار پایان بانشاط صورت می گیرد. باز كردن از پائین خطر مرگ به همراه دارد.

هنگام نصب داربست در مجاورت كابل های برق فشار قوی رعایت ۶ متر فاصله از هر طرف الزامیست. استفاده از طناب نجات و و بستن قلاب كمر بند ایمنی به آن در هنگام نصب یا پیاده كردن داربست الزامیست . این طناب دارای طولی برابر ۲۰ متر است كه در موازات سطوح چوب بست به ستون یا تكیه گاه هائی محكم شده شخص به راحتی می تواند با انداختن قلاب كمر ایمنی پیرامون طناب مسیری برابر طول طناب را در روی داربست بصورت خطی تردد نماید.

افزودن یک دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *