تاجیکستان، کشوری به رنگ زیبایی

تاجیکستان، کشوری به رنگ زیبایی

تاجیسکتان کشور واقع در شمال ایران است که همچون ایران مردم آن مردم آن به زبان فارسی سخن می گویند. این کشور از شرق با کشور چین و از جنوب با افعانستان همسایه است و به لحاظ جغرافیایی در منطقه آسیای مرکزی قرار دارد.

تاجیکستان که پرچم آن نیز چندان کم شباهت به پرچم کشور ما نیست دارای سه استان و همچنین یک منطقه خودگردان است. نام پایتخت این کشور دوشنبه است و مردم آن مثل ما ایرانی ها عید نوروز را جشن می گیرند. بطور کلی این کشور کوهستانی و با اب و هوای بارانی است که موجب شده زمین هایی بسیار سرسبز و چشم نواز داشته باشد که همین عوامل از اصلی ترین دلایل جذب گردشگر به تاجیکستان می شود.

تاجیکستان
تاجیکستان

در ادامه این بخش از سری مقالات اخبار گردشگری قصد داریم شما را با چند جاذبه گردشگری تاجیکستان، کشوری به رنگ زیبایی آشنا کنیم، با میخکوب همراه باشید.

قلعه معروف تاجیکستان

بد نیست بدانید که قدیمی ترین بقایای مانده در شهر، قلعه ای متعلق به قرن ۱۰ میلادی است که زمانی ۷ دروازه داشته که ۶ کیلومتر از استحکامات آن فاصله داشت است. گفتنی است این مکان در گذشته اقامتگاه اصلی اسکندر کبیر بوده است!

بد نیست به این موضوع هم اشاره کنیم که این قلعه، در سال ۱۹۹۷ میلادی صحنه نبردی بین شورشیان ازبک و نیروهای دولتی بوده است که در طی آن ۳۰۰ نفر کشته شدند. امروزه یک موزه باستان شناسی کوچک در میان این قلعه بوجود آمده است که اطلاعاتی درباره نبرد های رخ داده در آن را در اختیار گردشگران و جهانگردان قرار می دهد.

باغ بوتانیکی

باغ بوتانیکی در واقع همان باغ گیاه‌شناسی آکادمی علوم تاجیکستان است که در شهر دوشنبه، پایتخت این کشور واقع شده و مکانی جذاب و دیدنی برای گردشگران است. این باغ مساحتی برابر با ۳۰ هکتار داشته و در چند سال گذشته با کمک دولت این کشور با استفاده از تجربه و رعایت سنت‌های نقاشی و معماری ملی بازسازی گردیده است.

باغ گیاه‌شناسی آکادمی علوم تاجیکستان
باغ گیاه‌شناسی آکادمی علوم تاجیکستان

یکی از دانشمندان گیاه‌شناس تاجیکستانی بیان داشته است که در کنار این باغ، انستیتو گیاه‌شناسی آکادمی علوم هم فعال بوده و در دهه ۱۹۳۰ میلادی درست زمانی که این مؤسسه پژوهشی راه‌اندازی شد، باغ گیاهان هم بعنوان یک نهاد فرعی آن بنیاد گردید. بازدید از این باغ بسیار زیبا و تماشایی قطعا برای شما هم جالب خواهد بود.

کوهستان نام آشنای فان

کوهستان فان، از جمله کوهستان های بسیار معروف آسیایی مرکزی است که در کشور تاجیکستان واقع شده و از مهمترین جاذبه های توریستی این کشور بشمار می رود.

کوهستان فان
کوهستان فان

تفریحات محبوب این کوهستان کوهنوردی، صخره نوردی و البته یخ نوردی است که می توانید با کمک یک راهنما آنها را انجام داده و از بودن در کوهستان فان لذت ببرید.

هفت دریاچه

در حدود ۵۰ کیلومتری از Penjikent و در منطقه ای محاصره شده با کوهستان فان، جاذبه ای حیرت انگیز به نام هفت دریاچه وجود دارد که به گفته محققان این دریاچه از زمین لزره های مکرر یا از رودخانه Shing ایجاده شده است. نکته جالب توجه در خصوص هفت دریاچه تغییر رنگ آب آن از فیروزه ای به آبی، سبز و حتی سیاه است که بستگی به موقعیت خورشید در آسمان دارد و باعث شده توریست های زیادی را تا آنجا بکشاند. گفتنی است مردم محلی علت اصلی بوجود آمدن این دریاچه را به یکی از افسانه های قدیمی ربط می دهند که البته صحت ندارد.

دره‌ای تماشایی به نام واخان

اگر می خواهید یک صحنه بسیار زیبا و خارق العاده ببینید، لازم است تا سری به دره واخان بزنید. در کنار این دره تماشایی، روستاهای بسیار سرسبز و زیبایی زیبا قرار دارند که همراه با آن نمایی هم از مناظر زیبای رشته کوه های هندوکش در مرز کشورهای افغانستان و پاکستان نیز به چشم می خورد.

دره واخان
دره واخان

افزودن یک دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *