تاریخ اصفهان

قسمتی از تاریخ اصفهان

بهترین ترین حالت برای سفر به یک شهر این است که در مورد فرهنگ و تاریخ آمیخته شده با مردم شهر را بدانید و از اخبار گردشگری این شهر آگاه باشید و از آن لذت ببرید. در زمانی که قصد دارید به شهر اصفهان سفر کنید و از مکان های تاریخی آن لذت ببرید بد نیست که در مورد تاریخ گذشته بر این سرزمین نیز اطلاعاتی داشته باشید. بد نیست که قبل از سفر خود به شهر اصفهان در مورد تاریخ عمیق این خطه ی زیبا مسائلی را بدانید که در کمتر جایی بیان شده است. در ادامه در مورد قسمتی از تاریخ اصفهان بیشتر برای شما خواهیم گفت.

از اهالی دارالخلافه بعضی در نزد عالی جاه محمودخان کلانتر، شاکی شدند از این که جزء ای جاهای شهر را کثیف در آن هنگام احتمالاً کسیف نقش می شده است نگاه می دارند و موجب ناخوشی در میان خلق می شود، لهذا نام برده از ریکاها التزام گرفته و همه کوچه ها و معابر را به آنها گروه به دسته تقسیم کرده که دو روز به دو روز کوچه ها را پاک و پاكدامن نمایند .

تاریخ اصفهان
چندی پیش از این امنای دولت علیه در این باب نظام خوب گذاشته بودند ، چون که کل اطبای روز زمین فهمیده اند که موجب ناخوشی در هر جا کثافت کوچه ها و تعفن هوای آنجاهاست و این قرار دیوان به جهت خلق نفع بیش دارد و کلانتر در این باب منتهای سعی و کوشش را دارد که آنچه ممکنش باشد شهر را پاک و پاکیزه نظر بدارد که خدای ناخودآگاه مردم بداحوال نشوند.

گذشته ی اصفهان
شهر اصفهان از نظر آبادی و تكنیك و هنر در مرکز فلات ایران برای کلیه کسانی که به ایران هجوم می‌آوردند مورد توجه بود تیمور زمانی که در خراسان بود دچار یک نوع آفت شد که پزشکان تشخیص دادند که این بیماری در دلیل گرمی مزاج است و تنها آبلیموی شیراز است که رفع این صدمه را می‌کند.

تاریخ اصفهان
تیمور از این جهت نامه‌ای به شاه فاتح از آل مظفر فرستاد و از او درخواست کرد که چندین ظرف بزرگ تر آبلیموی شیراز به سرعت به خراسان بفرستد. شاه فاتح در پاسخ تیمور نوشت: «من دکان داروفروشی ندارم که تو مرا تحقیر می‌کنی و فكر می‌کنی که از نسل چنگیز هستی و من برای تو آبلیمو بفرستم. این کار تفكر باطلی است.
بیشتر مردم این تیره خوش كیش می‌باشند و شماری زرتشتی نیز در میانشان زیست می‌کنند . نیاکان آنان آرایی‌نژاد بوده‌اند ، که در گذشته‌های دور از دامنه‌ی کوهستان قفقاز گذار کرده به سوی ایران و هندوستان ، از جمله استان اصفهان آورده شده‌اند .

تاریخ اصفهان
بعضی از پژوهشگران بر این باورند که نسبت این تیره به منوچهر ، پادشاه پیشدادی ایران زمین می‌رسد و آداب این مردم ، بین سده‌های ۸ و ۱۴، برملا و گسترش پیدا کرده است .
با این حال بایستی گفت که این تیره در گذر زمان با مردمانی ، چون عرب ، ترک ، مغول تبار ، … جماع کرده و نسب خالصی ندارند ، ولی ایرانیانی که به جشن زرتشت مانده‌اند ، از این آمیختگی به دور بوده‌اند .

افزودن یک دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *