دلایل افزایش قیمت دلار در ایران

در ماه گذشته نوسانات بسیار زیادی را در زمینه ی قیمت دلار شاهد بودی. حال موضوع اصلی این است که دلایل افزایش قیمت دلار در ایران چیست؟ برای پاسخ به این سوال با ما همراه باشید.

جدیدترین رخدادهای بورس ایران

اخبار اقتصادی ایران:

زدبیرکل کانون صرافان هم در بیان چرایی اضافه قیمت ارز گفت: تكثیر و كاهش تقاضا بیش از عرضه، کاهش نرخ نفت، انتظارات فعالان بازار، تمام شدن ماه صفر و آغاز خرید و فروش‌ها در بازار و پایان تعطیلات از جمله دلایل عمده ازدیاد قیمت انواع ارز در بازار است. احمد لواسانی در ادامه صحبت‌های خود ظن کاذب بودن رشد قیمت ارز را هم داد و گفت: در هفته‌های اخیر میزان تقاضا در بازار ارز بیشتر از عرضه بوده که این امر تأثیر زیادی بر ازدیاد قیمت‌ها داشته است.

وی در پاسخ به این پرسش که به عقیده برخی از صرافان بالا رفتن نرخ درهم در امارات متحده عربی منجر به بالارفتن نرخ ارز در کشور شده است، اظهار داشت: اینکه برخی معتقدند قیمت دلار و انواع ارز تهران در دبی تعیین می‌شود، دریده است اما از آنجا که برخی از تبادلات از طریق دبی انجام می‌شود، بالا رفتن نرخ درهم در دبی بر بازار ایران نیز تأثیر می‌گذارد اما این تأثیر به میزانی نیست که بتوان گفت نرخ ارز ایران براساس قیمت درهم تعیین می‌شود.

لواسانی با تأکید بر اینکه قیمت ارز محلی امارات برای ایران اهمیت دارد، گفت: از آنجا که برای واردات کالا از انواع ارز مصرف می‌شود، بنابراین با تحویل ارز می‌توانیم درهم ستاندن و کالا وارد کنیم. به این مناسبت پس بانک مرکزی یا صادرکنندگان باید ابتدا ارز را فروخته و سپس درهم تهیه کنند..

سهام عدالت

تعداد زیادی ازصاحبان صرافی ها و فعالان بازار ارز، مدعی هستند که بانک مرکزی با عرضه کمتر دلار، چرخه‌ی عرضه و تقاضا را ناقص کرده و به همین دلیل، تقاضا برای دلار برطرف نگردیده که به سبب آن، ما شاهد افزایش قیمت دلار بوده‌ایم.

ناآرامی‌های اخیر در شهرهای ایران بر اضافه قیمت دلار تاثیر داشته است. تعداد زیادی از سرمایه‌گذاران، سرمایه های خود را از بانک‌ها و موسسات مالی خارج کردند و سرمایه‌های تومانی خود را به اعتماد هایی از جنس دلار و یورو کردند تا بدین وسیله، ارزش دارایی خود را حفظ کنند.

وضعیت قرمز تجارتِ خارجی ایران در ۹ ماه گذشته، بیانگر آن است که واردات ارز کمتر از خروج ارز از کشور بوده است، که خود یکی از دلایل نقصان قیمت دلار مطرح گردیده.

با در نظر گرفتن تمام موارد گفته شده کاهش ارزش ریال طی ماه‌های اخیر در برابر دلار با تعریف متعهد شده کاهش کوتاه مدت ارزش پول ملی در تناقض بوده و می‌تواند تا حدودی مصداق گفته حسن روحانی (‌رئیس‌جمهور ایران)  باشد که گفته بود که دلیل اضافه قیمت دلار اقتصادی نیست.

نکته دیگر اینکه اگر چه نمی‌توان برای کاهش ارزش ریال دلیل اقتصادی محکمی ارائه داد اما این مسئله می‌تواند از آنجا که با فاصله گرفتن از شرایط اقتصاد واقعی ایران دست دولت را در کنترل آن از طریق اعمال سیاست‌های پولی ببندد محل مخافت باشد.

از سوی دیگر طی سال گذشته قیمت کالاها در ایران علیرغم بالا رفتن  دلار شاهد ازدیاد قابل توجه نبوده است و از سوی دیگر نیز رشد تولید خالص داخلی در ایران نیز متوسط بوده است. در حقیقت صندوق بین‌المللی قیمت گزاری کرده است که ایران در سال ۲۰۱۷ رشد ۳٫۵ درصدی اقتصادی را داشته است. بدین سبب این سؤال مطرح می‌شود که چرا مردم ایران به سمت خرید طلا و دلار روی آورده و قیمت دلار را به بالاترین میزان در تاریخ اقتصادی این کشور رسانده‌اند. جواب این سؤال این است که این مسئله یک رفتار سرمایه‌گذاری است

افزودن یک دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *