فناوری نانو، پرکاربرد در هر صنعت

فناوری نانو، پرکاربرد در هر صنعت

فناوری نانو از دهه ۸۰ میلادی متولد شد و به طور جدی به مقوله‌ی آن پرداخته شد. این تکنولوژی با در دست گرفتن سطح مولکولی و اتمی همراه با بهره گیری از خواص مواد قادر به تولید مواد و تجهیزات و سیستم های صنعتی جدید می باشد. با ادامه این بخش از اخبار فناوری همراه ما باشید.

فناوری نانو، پرکاربرد در هر صنعت
فناوری نانو، پرکاربرد در هر صنعت

پانسمان نانو

یکی از کاربردی ترین موارد استفاده در نانو استفاده ی پزشکی است. به یک باند زخم فکر کنید که از طریق شبکه بی سیم G5، روند درمان زخم بیمار را به پزشک معالج بیمار اطلاع می دهد. دانشگاه Swansea در کشور انگلیس در حال برنامه ریزی برای انجام آزمایش هایی است که آنها را باند هوشمند نامیده است. در کنار بهره گیری از این پانسمان، برای تشخیص هر گونه بهبود حاصل در جراحت فرد بیمار از حسگرهای نانو استفاده می کند.

با توجه به اطلاعاتی که باند زخم به ما می دهد، پزشک قادر خواهد بود که آسیب را بررسی کرده و با توجه به زمان بهبود زخم، راهنمایی های لازم را به بیمار ارائه دهد. همچنین پزشک معالج با استفاده از اطلاعاتی که باند زخم هوشمند در اختیارش می گذارد، می تواند از میزان فعالیت بیمار آگاه شود. معمولا هنگامی که بیمار فعالیت بیشتری با عضو زخم شده انجام دهد، میزان گردش خون در این ناحیه از بدن او نیز به نسبت فعالیت افزایش یافته و زخم وی زودتر بهبود می یابد.

خط تولید پایلوت مواد در کاتد باتری

شرکت نانومتریالز که مدیر عامل آن دان بلوندال است چندی پیش اعلام کرد: این شرکت بخش اصلی خط تولید خود را آماده کرده و در حال نصب آن است. با این کار این شرکت می‌تواند تولید خود را آغاز کند.

بلوندال می‌گوید: من خوشحالم که اعلام کنم روند ساخت خط تولید ما طبق برنامه پیش رفته و هیچ مشکل فنی در حال حاضر وجود ندارد. همان‌طور که تصور می شود، نظر تعداد فراوانی از صاحبان کسب و کار در زنجیره تولید باتری‌های یون لیتیم مجذوب به این خط تولید شده اند. آنها مشتاقانه منتظر این فناوری هستند تا از آن برای تولید کاتد باتری‌ها استفاده کنند. گروه‌های مختلفی در زنجیره تولید باتری یون‌لیتیم نسبت به این فناوری علاقه‌مند شده‌اند.

استفاده از فناوری نانو در باتری
استفاده از فناوری نانو در باتری

بخش‌های نهایی نصب و راه‌اندازی این خط تولید پایلوت در حال انجام می باشد. کوره‌، خشک‌کن و راکتورها در حال راه اندازی هستند. این کار تا اواخر ماه آوریل سال جاری میلادی ادامه خواهد داشت. بدون شک باید اذعان داشت که امروزه فناوری نانو، پرکاربرد در هر صنعت و حوزه ای از تکنولوژی است.

استفاده از نانو در کشاورزی

نانو در کشاورزی برای تولید محصول تاثیر شایانی داشته است، از این بابت نقش بخش نانوتكنولوژی كشاورزی در پژوهشكده بیوتكنولوژی كشاورزی كرج در ۲۸ تیر ۸۸ با اعتباری بیش از ۲۵ میلیارد ریال راه‌اندازی شد.

رئیس پژوهشكده بیوتكنولوژی كشاورزی گفت: ایران در بحث تولید دانش در بخش نانوتكنولوژی كشاورزی براساس رتبه‌بندی ISI عنوان ۱۶ جهان را کسب کرده است.

خیام نكویی دراین باره گفته است که هدف از بهره گیری از نانوتكنولوژی در بخش كشاورزی به عنوان نخستین بخش رسمی و مصوب در وزارت جهاد كشاورزی این است كه زیرساخت لازم برای كاربرد و توسعه فناوری جدید نانو در بخش كشاورزی را استفاده كند.

نانو در کشاورزی
نانو در کشاورزی

کابرد نانو در پزشکی

پژوهشگران دانشگاه UCLA چند پیش با تحقیقات خود یافتندکه نانوذرات الماس می‌تواند فرآیند تشکیل استخوان را به شدت سرعت می بخشد،ونیز از این نانو ذرات می‌توان برای بالا بردن دوام دندان‌های کاشته شده در دهان استفاده نمود. نانوذرات الماس یکی از محصولات جانبی در فرآیند استخراج سنگ‌های معدنی هستند؛ این ترکیبات بین ۴ تا ۵ نانومتر قطر داشته و کروی شکل هستند.

افزودن یک دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *