میدان سرخ

میدان سرخ مسکو

سرخ در فرهنگ افراد روسیه به معنای زیبا است و کلمه ­ی سرخ این میان اشتباهاً به کمونیست­ ها و یا آجرهای سرخ دیوارهای کرملین ارتباط داده می شود.میدان سرخ که از مشهورترین میدان های دنیا است، قلب شهر مسکو و سمبل کشور روسیه به شمار می رود. در ادامه با اخبار گردشگری همراه باشید تا جاذبه های دیدنی میدان سرخ مسکو را برای شما معرفی کنیم.

میدان سرخ مسکو
در سند مربوط به این میدان که در بلدیه مسکو مراقبت می گردد، مشخصاتش این طور ثبت شده است: طول ۶۹۵ متر و عرض ۱۳ متر. هم­زمان با ساخت کرملین، میدانی در کنار آن به وجود آمد که ثروتمندان در آن­جا اثاث خود را پهن می کردند. در آن جا قراردادهای بازرگانی و خرید و معامله به صورت خرده و عمده باز می­ گردید. در همین  میدان بود که پولداران مسکو با یکدیگر ملاقات و دیدار می کردند و تاجران ماورای دریا را می پذیرفتند.

جاذبه های گردشگری مسکو
اما روزی می خواست این عرصه بزرگی بیشتری یابد و این کار در زمانی رخ داد که در برگ ریزان سال ۱۴۸۰ حکومت روسیه تصمیم گرفت با تاتارهای اشغالگر مقابله کند. آن بخش که در عرصه بازرگانی، در پای دیوارهای کرملین نیروهای ملی جمع و جهت غارت مزین شدند تا خاک روسیه را از چنگ تاتارها ول و کنند، در میدان تجارت نه تنها مسکوی ها (اهالی مسکو) بلکه هزاران نفر از شهرهای دیگر روسیه جمع شدند. نیاكان عالم به حضور خدا دعا می کردند تا هر چه زودتر توفیق را بخت آن­ها نماید.

جاذبه های گردشگری مسکو
زنان با همسران، پدران، پسران و نوه های خود وداع می کردند. سربازان از این رزم سرفراز بیرون آمدند و پس از شکست دشمن، نیروهای برنده به مسکو بازگشتند. روز اول اکتبر سال ۱۴۸۰ آغازین طایفه آنان داخل شهر شدند و به میدان کرملین رسیدند.
میدان سرخ مسکو، نقشی مهم و کلیدی در تاریخ روسیه و فكر غربی‌ها از این کشور حیله کرده است. راجع به مثال، فراوانی بر این باورند که نام این عرصه به کمونیسم و یا قتل عامی| که تحت قضیه قصر هولناك در آن صورت گرفت رابطه دارد. اگر چه در واقعیت، فرهنگ این قدر تلخ و سیاسی نیست.

میدان سرخ مسکو
اگر دانش اندکی در كلمه روسی داشته باشید می‌دانید که واژه‌های «قرمز» و «زیبا» تلفظی نزدیک به هم دارند و در واقع نام این میدان| از زیبایی آن نشات گرفته و ربطی به قربانیان جنایات خون آلود و یا بنرهای سرخ کمونیستی ندارد.
میدان سرخ در نزدیکی بلندترین دیوار کرملین قرار داشته و محوطه آن در اصل قرار بود میدان تیری برای نیروهای لشكر و حفظ کرملین باشد. این ضلع کرملین بدون وجود بازدارنده ها طبیعی، بسیار آسیب‌پذیر و شایسته نفوذ بود. بعد از مدتی اما این مكان دگرگون به مکانی به خاطر اکثر رویدادهای اشتراكی و اجتماعی، قرین مراسم رقص، بازارگاه میدان  و ملاقات‌های شگفت آور شهرنشینی شد.
به مرور زمان، میدان سرخ کم‌کم اصلاح و تکمیل شده و بازارهایی دور آن شکل گرفتند. یکی از مهم‌ترین بناهای این میدان، کلیسای كامل سنت باسیل بود که در سال ۱۵۶۱ تکمیل شد. حیاط میدان در سال ۱۸۰۴ راجع به رضایت بسیار تاجران سنگفرش شد.

افزودن یک دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *