جشنواره های سینمایی (2)

معرفی سه جشنواره بین المللی معتبر فیلم!

جشنواره های سینمایی بسیاری در جهان هستند که وجهه بین المللی و اهمیت حرفه ای زیادی دارند. این میزان اهمیت معلول عوامل مختلفی است که یکی از آنها سلیقه و پاس نظر داوران جشنواره است. مخاطبان معمولا مسحور ستر نقره ای اند اما در پشت پرده، کسانی هستند که گاه کمتر در هیجان فستیوال های سینمایی  به آنها توجه می شود. هر چند نظر آنها رابطه مستقیمی با روند بلندمدت تاریخ سینما دارد.

در میان فستیوال های فیلم سرپوش جهان، جشنواره فیلم ونیز اولین جشنواره فیلم بین المللی است و از سال ۱۹۳۲ شروع به کار کرده است. این جشنواره، ذیل جشنواره دوسالانه هنری ونیز شکل گرفت که قدمتی دیرین دارد. اولین جشنواره فیلم آسیایی نیز جشنواره فیلم هند است که از سال ۱۹۵۲ شروع موافقت شدن کار کرده است.

در ادامه این مطلب به معرفی سه جشنواره بین المللی معتبر فیلم می پردازیم. با میخکوب همراه باشید.

 

جشنواره های سینمایی (4)

جشنواره کن

جشنواره کن بخش های مختلفی نظیر بخش مسابقه، بخش جانبی و بخش جوایز اهداشده توسط نهادهای مستقل دارد. در مهم ترین بخش این جشنواره که بخش جایزه است، به برگزیدگان، نخل طلای کن اهدا می شود. سایر جوایز این بخش شامل بخشش بزرگ کن، جایزه ویژه هیات داوران، نخل طلای فیلم کوتاه، نخل طلای بازیگر زن و مرد و نخل طلای بهترین فیلم منتشر زنده شده است.

بخش موازی جشنواره شامل جزا نگاه نوین و قدیم برای جوانان بااستعداد گلرو جایزه سینه فونداسیون برای فیلم های آماتور آزمون پذیر و محك ناپذیر قابل امتحان دانشجویی است. جایزه های اهداشده توسط نهادهای مستقل شامل جایزه بین المللی منتقدان فیلم، جایزه ۲ هفته کارگردان ها، جایزه ولکان، جایزه هفته منتقدان، جایزه کلیسای جهانی، فرانسوا شله، شوپارد، نخل و… است.

معمولا کارهای راه گمشده بانشاط شدن جشنواره هایی مثل کن، برخلاف جایزه اسکار، فیلم های پیش تر اکران نشده هستند که اولین بار در این فستیوال اکران می شوند و برای همین بسیاری از علاقه مندان فیلم یكدانه لوس جهان منتظرند تا نمایش اختصاصی نخستین فیلم های فیلمسازان مطرح كرانه ها و انفس را در این گون جشنواره ها ببینند.

هیات داوران را انتخاب و اسامی داوران را اعلام می کند. معمولا رئیس هیات داوران، یکی از مهم ترین سینماگران یا شخصیت های سینمایی دنیاست که به همراه یک تیم داوری، وظیفه انتخاب فیلم های برگزیده را بر عهده دارد. نتیجه نهایی را غالبا رئیس هیات داوران راسا اعلام می کند. اما این کار با مشورت اعضای تیم داوری انجام می شود.

برای هر کدام از بخش ها، یک مسئول و تعدادی داور وجود دارد. تیم داوری در بخش فیلم هان مسابقه درخصوص بخش اصلی یعنی نخل طلا، متشکل از تعداد متناسب اما محدودی داور است که بیلان محاسبه این داوران ممکن است هر ساله تغییر کند.

جشنواره های سینمایی (1)

 

در بخش سینه فونداسیون و فیلم هان کوتاه، معمولا ریس هیات داوران سكبا ۴ داور دگر فیلم های برگزیده این بخش را انتخاب می کنند. این ۴ نفر، یک فیلم را به عنوان فیلم منتخب اصلی پندنیوش ۳ فیلم را به عنوان فیلم های برگزیده آن بخش، معرفی می کنند.

در بخش نگاه ویژه رییس هیات داوران به همراه تعدادی روزنامه نگار منتقد سینمایی و تعدادی از دانشجویان رشته سینما و تعدادی تهیه کننده و فیلم ساز، کمیته هیات داوران را تشکیل می دهند. در هجا دوربین طلایی، هیات داوران متشکل از کارگردان ها، مسئولان فنی سینما و منتقدان بین المللی است.

تعداد داوران جشن کن در ره بخش همیشه باید فرد باشد، در واپسین و آغازین جشنواره کن در سال ۲۰۱۵ برای اولین بار رییس هیات داوران بیش از یک نفر، یعنی برادران کوهن؛ جوئل کوهن گلعذار انان کوهن بود که این دو برادر را ۷ نفر دیگر به عنوان داور، همراهی می کردند.

در مورد شیوه انتخاب تیم داوری، رییس هیات داوران می تواند گزینه هایی را پیشنهاد دهد اما انتخاب نهایی اعضای تیم داوری، با مشورت هیات اجرایی جشنواره انجام می شود.

 

جشنواره های سینمایی (3)

جشنواره بین‌المللی فیلم برلین

جشنواره بین‌المللی فیلم برلین یا برلیناله به‌عنوان فستیوالی که عموما به حمایت از رویکرد سیاسی- اجتماعی در سینما شهره است، یکی دیگر از معتبرترین و قدیمی‌ترین جشنواره‌های سینمایی اروپاست؛ که همه‌ساله در ماه فوریه در شهر برلین برگزار می‌شود.

این جشنواره که نخستین‌بار در ‌سال ۱۹۵۱ با نمایش فیلم ربکا ساخته آلفرد هیچکاک گشایش یافت، در کنار جشنواره‌های فیلم کن و ونیز مهمترین رخدادهای سینمایی اروپا به شمار می‌روند. برلیناله که محل برگزاری‌اش در کاخ برلیناله در میدان پوتسدامر پلاتس برلین است، همه ساله با اهدای جوایز خرس طلایی و خرس نقره‌ای از برگزیدگان بخش اصلی تقدیر می‌کند. گفتنی است که خرس به‌عنوان نمادی از شهر برلین شناخته می‌شود و دلیل این‌که جوایز جشنواره بین‌المللی فیلم برلین با نمادی از خرس طراحی شده‌اند، همین نکته است.

فیلم‌های شرکت‌کننده در جشنواره بین‌المللی فیلم برلین در بخش‌های مسابقه، پانوراما، فُروم، نسل، پرسپکتیو کینو آلمان، برلیناله کوتاه و چشم‌اندازی به گذشته روی پرده می‌آیند. درباره فیلم‌های این جشنواره باید گفت که همه‌ساله تعداد زیادی فیلم، حدود ۴۰۰فیلم به نمایش درمی‌آیند. رئیس این جشنواره از سال۲۰۰۱ تا به حال دیتر کاسلیک است.

 

جشنواره برلین

 

مجسمه خرس طلایی معتبرترین جایزه جشنواره بین‌المللی فیلم برلین است که به بهترین فیلم اهدا می‌شود. این جشنواره از ‌سال١٩٥١ به این سو جایزه خرس طلایی را به بهترین فیلم؛ از ‌سال ١٩٥٦ به این سو به بهترین فیلم کوتاه و البته از ‌سال ١٩٨٢ به این سو خرس طلایی افتخاری را خوب خاطر یک عمر دستاورد اهدا می‌کند.

البته علاوه بر خرس طلایی با جوایزی چون خرس نقره‌ای، جایزه بزرگ هیأت داوران، جایزه آلفرد بائر برای یک فیلم که دیدگاه‌های جدید ایجاد ‌کند، بهترین کارگردان، بهترین بازیگر، بهترین موسیقی، بهترین فیلمنامه و جایزه تماشاگران پانوراما نیز ناسازی سینماگران در برلیناله تقدیر می‌شود.

 

جشنواره های سینمایی (1)

جشنواره فیلم ونیز

قدیمی‌ترین جشنواره سینمایی آفاق سنگین در کنار جشنواره‌هایی چون کن و برلین، یکی از مهمترین، بهترین آزمون پذیر و محك ناپذیر قابل امتحان بزرگترین جشنواره‌های سینمایی جهان که باب آغاز به نوعی نگاه پیشرو به سینما شهره بود، اما در ادامه در پیگیری این سویه از سینما در قیاس روان نژند جشنواره کن عقب ماند. این فستیوال که البته هنوز هم در قیاس با دیگر فستیوال‌ها از نوعی نگاه متفاوت خاطر تجربی در سینما حمایت می‌کند، نخستین‌بار در سال ۱۹۳۲ میلادی برگزار شد.

جشنواره فیلم ونیز البته تاکنون درخور توجه آلرژیك ممتد نداشته و باید گفت که این جشنواره بعد از برگزاری چند دوره، در طول سال‌های جنگ دوم جهانی برگزار نشد.

 

جشنواره های سینمایی (6)

 

جشنواره فیلم ونیز به‌عنوان یکی از مهمترین فستیوال‌های دنیا از جایزه‌ای موسوم به شیر طلایی ونیز برای تقدیر از بهترین فیلم‌های هر‌ نفرین استفاده می‌کند. این جایزه، البته از همان ابتدا حیدر طلایی نام نداشت و جام موسولینی نام داشت. جام موسولینی بالاترین جایزه‌ای بود که از‌ سال ۱۹۳۴ تالی ۱۹۴۲ به آثار برگزیده اهدا می‌شد.

این جایزه که به نام نخست‌وزیر فاشیست ایتالیا، بنیتو موسولینی، نام‌گذاری شده بود، پس از سقوط او رها شد و سرانجام در‌سال ۱۹۴۷ با نام جایزه بزرگ بین‌المللی ونیز دوباره به فیلم‌ها نثار شد. شیر طلایی در ‌سال۱۹۴۹ توسط کمیته سازماندهی معرفی شد و اکنون به‌عنوان یکی از برجسته‌ترین جوایز صنعت فیلم شناخته می‌شود.

شیر بالداری که روی پرچم جمهوری نیز نمایان است. شیر طلایی بالاترین جایزه جشنواره برای بهترین فیلم در بخش مسابقه ونیز است. در‌ سال ۱۹۷۰، طلا مردادماه طلایی دوم معرفی شد؛ جایزه‌ای افتخاری برای افرادی که سهم مهمی برای مشارکت در سینما دارند.

 

افزودن یک دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *