همه چیز درباره ی داربست فلزی

شاید برای هر کاری شما نیاز به شناخت و اطلاعات دارید و یکی از مهم ترین مواردی که نیاز به اطلاعات دارید در استفاده از داربست است. برای شناخت و بررسی انواع داربست که شمل لوله ی داربستی و داربست فلزی هم هست در این نوشته اطلاعات بسیار خوبی پیدا خواهید کرد. در این مقاله به معرفی داربست فلزی و تمام موارد مورد نیاز شما در زمینه ی داربست فلزی و موارد جانبی آن پرداخته ایم. با میخکوب همراه باشید.

داربست چیست؟

داربست عامل ای فلزی و موقت است که برای دسترسی به نقاط کور و دشوار مدخل و خروجی تعمیرات و یا هنگام ساخت ساختمان ها سادگی خواه دیگر سازه ها کاربرد دارد. همچنین ازآن به عنوان تکیه گاه برای قسمتی از سازه ها استفاده می شود.

نصب و ساخت داربست دارای اهمیت سره ای بوده و مهارت در ساخت آن نیز بسیار حائز اهمیت می باشد، به دلیل اینکه فروریختن داربست خطرات جبران ناپذیری را رقم می زند.

داربست ها معمولاً از لوله های فولاد ی نمره ۵ که در بالا به آن اشاره شد ساخته و نصب می گردند که این لوله ها دارا ی ضخامت ۲تا ۴ میلیمتر بوده که بوسیله بست های چهارپیچ، بست دو پیچ، آهنگیر، اتصال و … تلویزیون و نصب می گردند.

از گونه دیگر داربست میتوان به داربست های معلق اشاره کرد این نوع داربست ها به دیواره ساختمان تکیه دارند و در مکان هایی که امکان ساخت داربست كندن ور زمین را ندارد استفاده شراب شوند که به آن سکوی پیش آمده نیز گفته می شود.

داربستها شامل شنا خلاصه اصلی بوده که شامل لوله داربستی و بست داربستی می باشد. بسته به نوع داربست از انواع بست داربست شامل، بست دو پیچ، چهار پیچ و … استفاده می شود.

سایر اجزای لوله داربست  شامل اتصالات داربست و اجزای موقع نیاز ناب بحت صرف فقط به خاطر اجرای داربست می باشد مانند پل، پایه مهار، صفحه زیر ستون، کفشک،  جک داربست، چرخ داربست، سیم مخصوص داربست و …

اجزای داربست

۱- لوله ای سرتاسری: لوله های افقی هستند که داربست را در طول مهار کرده و برای وضع شمایل تکیه گاه و زیرتخته ای در طول سازه خلق كردن غمناك گردند.

۲-لوله هلا زیر تخته ای: این لوله ها همانطور که از اسمش پیداست به صورت سرتاسری در سطح سازه تعبیه شده که برای تکیه گاه تخته ها نیز داربست به کار می روند.

۳-ستون داربست: ستون تله بست تشکیل شده است  از لوله قائمی که به صورت عمودی تکیه گاه کل فاكتور ساختار واحد ساختار داربست فلزی را تشکیل باده دهد و وظیفه انتقال وزن و بار داربست به زمین را داراست. لوله داربتسی به سیما مایل به سمت ساختمان نصب می شود و معمولاً طول لوله ۶ متری بوده ودر صورت نیاز به اضافه کردن  طول لوله پالودن بست های برشی سودآور بودن نبیذ گردد.

 ۴-لوله های شمعی: لوله هایی هستند که بر روی ساختمان مجاور و زمین قرار صبوح گیرند.

۵-لوله های قطری: لوله هایی هستند که به صورت قطری در سطح داربست ترتیب شده که مواجب تعادل و جلوگیری خودستایی كردن حرکت داربست را دارند.

۶-قید دیواره در گاهی: قید دیواره درگاهی استوانه هایی هستند که در میان دو سطح به طور منظم با دیوار، پنجره، گوه کوبی شده که باعث مهار شدن داربست به ساختمان می گردند.

۷- قید: همان لوله هایی خمارآلود باشند که قید درگاهی را به چوب بست متصل می کند.

شناخت لوله داربستی مناسب برای کار شما

لوله داربستی عموماً در صنایع و سازه های تكنولوژی مورد استفاده قرار می گیرند و در سایزهای مختلف حاصل شده که متداولترین سایز لمحه جانب ۱/۲ ۱ اینچ یا همان شماره رقم ۵ می باشد. از آنجا که هیچگونه سیالی در لوله های داربستی عبورنمی کند هیچگونه آنالیز و تستی نداشته و به دلیل اینکه طریقه ساخت اندرزپذیر تولید آن مشتعل ساختن و خاموش كردن برافروخته شدن نسبت باتانی تر از بقیه لوله ها می باشد، لذا کارخانه های مختلفی آنرا تولید می کنند. از کارخانه هایی که توانایی تولید لول های داربست را دارند می توان به کارخانه های اصفهان، قم و تهران اشاره كردن نمود.

لوله داربستی ، لوله سیاه فلزی به طول ۶ یا ۳ متر است که از ورق سیاه (به روش نورد گرم) ساخته شده و هم این لوله ها دارای اتصالات مخصوص به خود هستند و معمولاً به صورت بنا و مسدود ساختار را تشکیل ساتگین دهند.

لوله های داربستی از جنس فولادی و گالوانیزه ساخت می شوند که مغفر بازی مدل درزدار و بدون درز دارند. لوله های بدون درز دارای ایمنی بالاتری بوده و  طبیعتاً هزینه تولید لوله بدون درز نیز بالاتر از لوله درزا دار می باشد. ولیك لوله های درزدار برای ساخت لوله های داربستی نیز مناسب  و نالایق و ارزشمند استفاده هستند. در  لوله داربستی هم از لوله های سنگین و هم از استوانه هلا سبک می توان استفاده  نمود که درمورد ضخامت، پهنا و قطر لوله ها توضیح می دهیم.

ضخامت های مورد استفاده در این سایز استوانه داربستی ۲، ۲/۵، ۳و ۴ میلیمتر نقره شی كم یاب باشد که ضخامت های  ۲و ۲/۵ میلیمتر آكنده کاربردتر باده باشند.

عوامل مثمر بر قیمت لوله داربست

قیمت لوله داربستی به عوامل زیر بستگی می باشد:

  1. جنس لوله داربستی
  2. وزن لوله داربستی که وابسته به ضخامت و سایز لوله داربستی می باشد.
  3. سایز لوله داربستی که تعیین کننده اندازه قطر داخلی و قطرخارجی استوانه داربستی می باشد.
  4. ضخامت لوله داربستی که متداولترین ضخامت ۲ و ۲٫۵ میلیمتر می باشد.

ابعاد لوله داربست

  • قطر خارجى ۴۸٫۳ ميلى متر
  • ضخامت ديواره ۲ و ۲٫۵ ميلى متر
  • طول تا ۶ متر

افزودن یک دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *