جدیدترین فناوری های دنیای خودرو

جدیدترین فناوری های دنیای خودرو

در دنیایی زندگی میکنیم که روز به روز فناوری های مختلفی در حال ظهور است و ما باید خودمان را با این تغییرات که همواره در حال تغییر زندگی ما هستند وفق دهیم. خودروها یکی از مهمترین بخش های زندگی ما هستند و جدیدترین فناوری های دنیای خودرو موضوعی ست که می خواهیم درباره آن امروز صحبت کنیم. فناوری های بسیار مدرن و جالبی برای خودروها تهیه شده که شما می توانید در این مقاله با چند مورد بی نظیر از آن ها آشنا شوید. با میخکوب همراه باشید:

سیستم کنترل الکترونیکی پایداری خودرو (ESP)

گاهی اتفاق می افتد که چسبندگی خودرو با جاده از بین می رود که این یک موقعیت بحرانی است که رانندگان در آن قرار می گیرند و گاهی نمی دانند که واکنش درست چیست. ESP سیستمی است که عکس العمل خودرو در این گونه شرایط که در محدوده قوانین فیزیکی رخ می دهند را بهبود می دهد. انجام اقدامات اصلاحی بر روی ترمز ها و موتور بدون توجه به واکنش راننده به گونه ای که راننده بتواند خودرو را کنترل نماید، شیوه عمل این سیستم است. کم دور زنی ، کاهش چسبندگی تایرهای جلو و جاده ، بیش دور زنی ، کاهش چسبندگی تایرهای عقب و جاده برای حفظ تعادل و ترکیبی از این دو حالت زمان هایی هستند که این سیستم وارد عمل می شود.

سیستم کنترل الکترونیکی پایداری خودرو (ESP)
سیستم کنترل الکترونیکی پایداری خودرو (ESP)

سیستم کنترل رانش (TCS)

زمان هایی که یکی از چرخ ها و یا هر دو شروع به لغزش کرده و بیش از حد مجاز گشتاور به چرخ ها انتقال یابد ، چرخ ها شروع به چرخیدن به دور خود می کنند و در این لحظه است که این سیستم وارد عمل شده تا پایداری خودرو را حفظ کرده و فرمان پذیری آن را موجب شود. از کار انداختن یکی از انژکتورها برای کاهش گشتاور و استفاده از عمل کننده ABS از روش هایی می باشند که برای کنترل سرعت چرخ به کار گرفته می شوند. بدون شک سیستم کنترل رانش یکی از مهم ترین تکنولوژی های جدید خودرو محسوب می شود.

سیستم کنترل رانش (TCS) خودرو
سیستم کنترل رانش (TCS) خودرو

شیشه های ایمنی

برای ساخت این نوع شیشه ، پس از آن که تا ۶۰۰ – ۷۰۰ درجه گرم شد عمل سرد شدن به سرعت صورت می گیرد. این کار موجب بالا رفتن استحکام شیشه بین ۵ تا ۱۰ برابر بیشتر و ایجاد تنش سطحی می شود. در زمان شکسته شدن این نوع شیشه به ذراتی ریز و بدون لبه تیز مبدل گشته که خود باعث کاهش آسیب به سرنشینان می شود. نکته مهمی که به آن باید توجه داشت این است که هر نوع عملی مانند برشکاری و خمکاری بر روی شیشه باید قبل از تمپر شدن باشد در غیر این صورت شیشه خواهد شکست.

کروز کنترل

وسیله ای برای حفظ سرعت مورد نظر به صورت اتوماتیک و بدون توجه به شرایطی چون سر بالایی و وزش باد مخالف. برای کاهش و یا افزایش سرعت بدون نیاز به پدال ترمز و یا گاز تنها کافی است دکمه ای را فشار دهید. اگر شما از پدال ترمز استفاده نمایید این سیستم از عمل خارج می شود.

کروز کنترل خودرو
کروز کنترل خودرو

سه نسل از این سیستم تا کنون به بازار عرضه شده اند که کنترل سرعت در نسل یک ، کنترل سرعت و قابلیت تطبیق با شرایط رانندگی در نسل دو و حفظ فاصله زمانی از جلو و عقب در نسل سه مواردی هستند که هر نسل در اختیار دارد. کاهش مصرف سوخت، عدم تجاوز ناخواسته از سرعت های مجاز، رانندگی راحت تر و کاهش خستگی به ویژه در مسافت های طولانی به دلیل عدم استفاده از پدال گاز از مزیت های استفاده از این سیستم می باشند.

منبع: http://astpi.ir

 

 

 

افزودن یک دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *